«лісова пісня» лесі українки – шедевр світової драматургії. Оригінальність жанру. Фольклорно-міфологічна основа сюжету, композиція, проблематика icon

«лісова пісня» лесі українки – шедевр світової драматургії. Оригінальність жанру. Фольклорно-міфологічна основа сюжету, композиція, проблематикаНазва«лісова пісня» лесі українки – шедевр світової драматургії. Оригінальність жанру. Фольклорно-міфологічна основа сюжету, композиція, проблематика
Дата конвертації05.02.2013
Розмір65.88 Kb.
ТипУрок
скачать >>>

Методична скарбничка міста Новограда-Волинського

«ЛІСОВА ПІСНЯ» ЛЕСІ УКРАЇНКИ –

ШЕДЕВР СВІТОВОЇ ДРАМАТУРГІЇ. ОРИГІНАЛЬНІСТЬ ЖАНРУ. ФОЛЬКЛОРНО-МІФОЛОГІЧНА ОСНОВА СЮЖЕТУ, КОМПОЗИЦІЯ, ПРОБЛЕМАТИКА.


Осадчук Галина Григорівна, вчитель української мови та літератури НВК «Гімназія імені Лесі Українки – школа І ступеня», вчитель-методист.


Українська література

11 клас


Мета: дати поняття про драматичну поему; розкрити історію написання та етапи зростання Лесі Українки в жанрі віршованої драматургії; дослідити фольклорно-міфологічну основу; розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення артистизм і виховувати відчуття краси добра, дбайливого ставлення до природи, прищеплювати любов до звичаїв та вірувань свого народу.
^

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.


Обладнання: текст твору, кінофільм, ілюстрації до «Лісової пісні» Лесі Українки.


Сильніше за любов злоба горить,

Сильніше за красу вражає бридь,

Але життя росте лишень з любов’ї

Лишень краса людей навчає жить.

Дмитро Павличко.


І. Оголошення теми і мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Учитель: драматургія Лесі Українки – феноменальне явище в українській літературі: вона вражає новизною тем, гостротою соціально-психологічних конфліктів, філософськими узагальненнями, поетичною красою, високою культурою вірша.

Драматична феєрія “Лісова пісня “ Лесі Українки за художньою досконалістю і майстерністю розкриття образів не поступається таким світовим шедеврам, як “Синій птах” М. Метерлінка та “Майстер і Маргарита” М. Булгакова. Авторка дуже довго виношувала задум цього твору.

Бесіда.

 1. Розкрийте історію створення драми.

 2. Що спонукало Лесю Українку написати “Лісову пісню” (фольклорна основа, с. Жабриця, Колодязне, Нечемне).

 3. В чому оригінальність композиції ( неповторною ознакою є те, що повнокровною дійовою особою виступає природа; основним же принципом побудови твору є паралелізм між взаєминами героїв і станом природи. Уже в пролозі викреслюються ті події й колізії, з яких виростає конфлікт між силами природи та людьми.

 4. Визначте жанр поеми (драма-феєрія - один із жанрових різновидів драми, якому властивий фантастично-казковий сюжет, неймовірні перетворення. Поряд з людьми виступають фантастичні істоти).

ІІІ. Засвоєння нових знань.

Робота над текстом твору.

 1. “Лісова пісня” починається з прологу (перегляд уривочка).

 2. Чим вас вразив пролог?

  • Ми потрапили в царство фольклорних образів, витворених фантазією мешканців Волинського Полісся і своєрідно інтерпретованих поетесою.

“Той, що греблі рве”, Потерчата, Русалка, Водяник - усі вони живуть своїм життям і, як на мене, складають єдину гармонію. Є, до речі, ті, які доброзичливо ставляться до людей, скажімо Лісовик, а є й агресивні, недобрі: Водяник перекидає човен дядька Лева і викопує старого в холодній воді, Русалка на дні озера пестить втопленого нею рибалку, “Той, що греблі рве”, обіцяє топити мельниківну, з якою кохався всю зиму. Дещо іншими є Пропасниця; Потерчата і чортик Куць. Потерчата – це душі погублених матір’ю нехрещених байстрят.

^ Перший розділ ( оратор представляє окремі епізоди , а учні інсценізують).

- Розпочинається діалогом між дядьком Левом і Лукашем. Уже з перших слів дідуся Лева ми довідуємося, чого прийшли ці люди у дику “таємничу” лісову картину. Коли Лукаш, який дуже добре грає на сопілці, хотів вирізати очеретяну сопілку, дядько Лев не дозволив.

Якщо Русалка не терпить людей, то Лісовик гарно ставиться до Лева, вважає його безкорисливим. Чарівна сопілка пробуджує Мавку, Лісовик застерігає її від зустрічей з людьми. Зустріч Мавки і Лукаша – зав’язка драми. Мавку схвилювало щастя, яке несподівано завітало до неї ( сценка, стор. 2011-216).

Перелесник хоче звабити Мавку забрати з собою, нагадує про стосунки минулого літа. Появляються Лев і Лукаш. Лев обурений, адже Водяник хотів його утопити. Лукаш просить розказати казку, бо Лев дуже хороший казкар. Той розповідає про Царівну-хвилю.

На галявині появляється Мавка, яка втекла від Перелесника. Лукаш цілує Мавку, і вона відчуває щось особливе, незвичайне, викрикує: “Ох! ... Зірка в серце впала! Ніжні слова , закоханий погляд викликає і в Лукаша певні емоції: “Я не любився ні з ким ще я того не знав, що любощі такі солодкі, - признається хлопець. Мавка прикрашає одяг цвітом калини , а в очереті заблищали вогники – потерчата, появляються Русалка та чортик Куць. Русалка готова Куцю на сніданок віддати Лукаша, який мало не втопився у драговині. Мавка рятує. Про це Лукаш признається дядькові Леву (уривок стор. 243).

Мавка перед собою ставить питання: яким буде майбутнє.

ІІ дія. Пізнє літо. Озеро, галявина, збудовано хату, Мавка і Лукаш (стор. 243-245).

Оповідач: з лісу виходить Мавка, її мати непривітно зустрічає, а дядько Лев стає на захист дівчини. Мати прискіпується і до Лукаша, не сприймає його творчості, а Мавку називає “відьомським кодлом”, пропонує людський одяг. Та не перечить і одягається у грубе та латане вбрання. Мати дає серпа, щоб дівчина жала жито. А Лукаш хоче зрубати молодого грабка, Мавка не дозволяє (стор. 248). Лукаш в розпачі стає на бік матері, погоджується з її бажанням мати невістку для роботи хатньої , навіть про свою мелодію говорить буденно, а Мавка йому:

Не зневажай душі своєї цвіту,

Бо з нього виросте кохання наше... (стор. 249).

Мати наполягає на тому , щоб Мавка жала, та появляється Русалка польова, яка бажає не руйнувати краси, і Мавка врізала пальця: “крапелька крові варта краси”. А мати в свою чергу приваблює Килину (стор. 254-256).

Мати пропонує Лукашеві відвідати Килину, Мавка страждає , а Лісовик їй співчуває : Доню, доню, як тяжко ти караєшся за зраду”. Перелесник пропонує побратись, мара їй руки простягає, “ Той, що в скалі сидить” прагне повести Мавку в далекий край, туди, де спокій, бо для неї щастя – це тінь, вона вже не жива. “Мавка виголошує: Ні, я жива! Я буду вічно жити! Я в серці маю те, що не вмирає!


ІІІ дія. Хмарна, вітряна осінь, ніч. Мавка у чорному одязі, а Лісовик у сірий світі.

Лісовик помстився Лукашеві за зраду, перетворивши його у вовкулаку дикого. А Мавці виголошує: Не гідна ти дочкою лісу зватись! Бо в тебе дух не вільний лісовий, а хатній рабський. Але Мавка чекає на Лукаша вона його жаліє. Появляється Куць, який повідомляє про смерть дядька Лева, показує Мавці могилу. Мавка ще більше страждає. Появляються злидні, які навіть на Куця накидаються (стор. 276-277). Килина не відає, що трапилося з Лукашем, а коли він появляється то обвинувачує, що ніби той був у корчмі. Лукаш замітив пенька від дядькового дуба, обурюється. (стор. 283-284).

Синок Килинин з верби зробив сопілку, а коли Лукаш заграв мелодію, вона заговорила: як солодко грає, як глибоко крає, розтинає мені груди , серденько виймає. Хотів зрубати вербу, в цю мить метеором злітає Перелесник, обіймає вербу, виголошуючи: я визволю тебе, моя кохана. Верба спалахує огнем, пожежа, горить усе, діти заливають водою, а вогонь ще дужче розгоряється , хата обертається на костри ще. Килина не розуміє ні мови, ні внутрішнього стану Лукаша. Вона біжить рятуватись до лісу. З лісу виходить жінка із змарнілим обличчям, схожим на Лукашеве (стор. 290-292) .


Мавка: О, не журися за тіло...

VІ. Підсумок уроку.

Узагальнююча бесіда.

 1. Які ж проблеми порушує автор?

  • Головна проблема людина і природа.

 1. Скільки дійових осіб у творі?

 2. Що ви можете сказати про Лукаша?

  • дитя свого середовища, вихований у тяжкій праці;

  • спершу видається поетичною натурою, грає на сопілці, але не цінує свого таланту, не розуміє порухів власної поетичної натури;

  • працьовитий, мріє про достаток;

  • перебуває під впливом вольової матері, користолюбний, не перечить підлості;

  • не здатний глибоко і віддано кохати;

  • не обдумане кохання призводить до трагедії, деградує, Лісовик перетворює його на вовкулаку.

 1. Що ви можете сказати про дядька Лева?

- мудра людина, перебуває в гармонії з природою, не поділяє поглядів сестри, на цьому ґрунті виникає конфлікт: іде зимувати в село, а не залишається у родичів. Вражаючим є заповіт: поховати не на цвинтарі, а під дубом у лісі.

5. Мати Лукаша і Килина – близькі між собою образи. Давайте звернемося до них і попросимо оцінити своє життя, пояснити вчинки.

Інтерв’ювання героїнь драми.

Мати: постійні злидні, вдівство, втрата дорослої дочки зробили мене сварливою, зажерливою. Я вважала: буде багатство – буде й щастя. А тому заставила сина одружитися із Килиною, яку вважала багатою, гарною господинею, здоровою і роботящою. Я через свою натуру й сліпу любов до сина не розгледіла примітивної й злої жінки Килини. Я отруїла життя синові, я позбавила його тих щасливих хвилин радості із безкорисливою і поетичною Мавкою, я розпорядилась долею Лукаша, не давала грати на сопілці, а ще зневажала рідного брата, змусила його піти з лісу. Простіть мені люди, за все.

Килина. А чому я повинна поступатись якійсь нечепурі? Чим вона краща за мене? Я молода, здорова от і вирішила позмагатись за маминого синка. Я відразу зрозуміла, що зможу з ним потикати, що він буде мене слухати. Який не є, а все ж чоловік. А у мене діти, кормити їх потрібно, от я й придумала міф про багатство, задурила голову скнаристій сільській жінці. Правда , не довго я насолоджувалась, бо не могла стримуватись, а тому вирішила бути сама собою. От і розкусили вони мене. Я, звичайно, поплатилась, але й Лукаш і його матінка не досягли мрії – жити в достатку. Їх, як мене, затягла буденщина. А от Мавка, я повинна визнати, залишилась невмирущою, хоч тіло її померло, а душа завдяки Лукашевій любові піднялась над мороком мертвечини.


Віртуальний лист до Лесі Українки.

Сучасний погляд на образ Мавки.

  1. Домашнє завдання.

 1. Розкрити роль ремарок.

 2. Виписати художні засоби.

 3. Підібрати афоризми.

 4. Визначити роль вірувань і казок у творі.

 5. Характеристика образів:

А) Лукаша

Б) Мавки

В) Матері

Г) Килини

Д) Дядька Лева

Е) Представників природи.

6. Підготуватись до контрольного твору: Мавка – “екологічне сумління нашої землі”.

Віра в перемогу високових ідеалів через образи Мавки і Лукаша.
Схожі:

«лісова пісня» лесі українки – шедевр світової драматургії. Оригінальність жанру. Фольклорно-міфологічна основа сюжету, композиція, проблематика iconНаказ №46 Про проведення міського конкурсу на кращий літературний твір будь-якого жанру «До Лесі наша думка лине»
Лесі Українки, популяризації творчої спадщини славетної землячки, утвердження її духовних заповідей; активізації виховної та патріотичної...
«лісова пісня» лесі українки – шедевр світової драматургії. Оригінальність жанру. Фольклорно-міфологічна основа сюжету, композиція, проблематика iconЗаходи, присвячені 141-ій річниці з дня народження Лесі Українки
Засідання творчої групи під керівництвом представника Національної академії педнаук А. М. Фасолі «Від особистості Лесі Українки до...
«лісова пісня» лесі українки – шедевр світової драматургії. Оригінальність жанру. Фольклорно-міфологічна основа сюжету, композиція, проблематика iconПлан проведення літературно-мистецької декади, присвяченої 142-ій річниці від дня народження Лесі Українки " я маю в серці те, що не вмирає "
Конкурс читців поезій Лесі Українки “Тобі сьогодні красне слово твоя малеча принесла”
«лісова пісня» лесі українки – шедевр світової драматургії. Оригінальність жанру. Фольклорно-міфологічна основа сюжету, композиція, проблематика iconПоложення виконавців художнього слова імені Лесі Українки у рамках свята літератури І мистецтв «Лесині джерела» в місті Новограді-Волинському Житомирської області 27 липня 2012 року
Оргкомітету заявку на участь із зазначенням прізвища, імені та по-батькові і репертуар конкурсних творів поезії, уривки: з драматичних...
«лісова пісня» лесі українки – шедевр світової драматургії. Оригінальність жанру. Фольклорно-міфологічна основа сюжету, композиція, проблематика iconОбґрунтування вибору п'єси
Вибір п'єси "Кам'яний господар" Л. Українки продиктовано декількома мотивами. По-перше, це оригінальність трактування Л. Українки...
«лісова пісня» лесі українки – шедевр світової драматургії. Оригінальність жанру. Фольклорно-міфологічна основа сюжету, композиція, проблематика iconНаписання слів іншомовного походженя шлапак Наталія Миколаївна, Новоград-Волинський нвк «Гімназія імені Лесі Українки – школа І ступеня»
Шлапак Наталія Миколаївна, Новоград-Волинський нвк «Гімназія імені Лесі Українки – школа І ступеня», вчитель української мови та...
«лісова пісня» лесі українки – шедевр світової драматургії. Оригінальність жанру. Фольклорно-міфологічна основа сюжету, композиція, проблематика iconСклад журі
Рошка Ю. А., директор нвк гімназія ім. Лесі Українки Ніконенко В.І., вчитель зош №2
«лісова пісня» лесі українки – шедевр світової драматургії. Оригінальність жанру. Фольклорно-міфологічна основа сюжету, композиція, проблематика iconМосковська держава в XVII ст
Гуцул Тетяна Петрівна, вчитель історії нвк «Гімназія ім. Лесі Українки – школа І ступеня»
«лісова пісня» лесі українки – шедевр світової драматургії. Оригінальність жанру. Фольклорно-міфологічна основа сюжету, композиція, проблематика icon«ковель -2013» І. Мета та завдання
Змагання проводяться 01-03 березня 2013р в м Ковелі Волинської області в Комунальному закладі «кдюсш» ім.Є. Кондратовича, бульвар...
«лісова пісня» лесі українки – шедевр світової драматургії. Оригінальність жанру. Фольклорно-міфологічна основа сюжету, композиція, проблематика iconІсторія України абітурієнтів, які отримали відповідний результат за шкалою 100-200 балів
Новоград-Волинський навчально-виховний комплекс "Гімназія імені Лесі Українки школа І ступеня" Житомирської області
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©sm.znaimo.com.ua 2000-2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи

Разработка сайта — Веб студия Адаманов