Ситуативні вправи для учнів 7 класу icon

Ситуативні вправи для учнів 7 класуНазваСитуативні вправи для учнів 7 класу
Дата конвертації15.04.2013
Розмір93.11 Kb.
ТипДокументи
скачать >>>
1. /СИТУАТИВН__ВПРАВИ_ДЛЯ_УЧН_В_7_КЛАСУ.docСитуативні вправи для учнів 7 класу

СИТУАТИВНІ ВПРАВИ ДЛЯ УЧНІВ 7 КЛАСУ

Якщо ми хочемо, щоб учень в умовах навчального процесу продукував висловлювання, чому

не можна досягти цього шляхом моделювання факторів, які скерують його мовленнєву діяльність? Іншими словами, чому не поставити його в такі умови, за яких він буде змушений скласти потрібне нам висловлювання?

Скориставшись улюбленим терміном К.Станіславського, ми маємо поставити його в «пропоновані обставини». А коли він піде цим запропонованим нами шляхом, маємо підказати йому форми, необхідні для продукування такого висловлювання…(О.О.Леонтьєв. Мова, мовлення, мовленнєва діяльність).


*Складіть і розіграйте діалог, що міг би відбутися між старенькою бабусею, та її сусідом-семикласником, який прийшов дізнатися, якої допомоги вона потребує. У репліках уживайте звертання та вставні слова (подані в рамці або самостійно дібрані). Не забувайте про етикетні формули («слова ввічливості»).


Звертання: Ольго Петрівно, бабусю, шановна сусідко…; Сергійку, хлопче, сусіде…

Вставні слова: може, звичайно, мабуть, на мій погляд, безумовно, очевидно, по-перше, по-друге…

Етикетні формули: будь ласка, прошу, дякую, вибачте, перепрошую…


* Складіть і розіграйте діалог між відомим актором, який приїхав подивитися на школу, яку він закінчив двадцять років тому, та семикласником, якого артист зустрів на шкільному подвір’ї. Мета актора – дізнатися, чи працюють ще вчителі, які його навчали, чи зберігають тут давні шкільні традиції, як ведеться сучасним учням. У репліках уживайте подані в рамці або самостійно дібрані звертання та вставні слова. Не забувайте про етикетні формули.


Звертання: хлопчику, любий школярику, парубче, пане, добродію…

Вставні слова: здається, між іншим, кажуть, коротко кажучи, на жаль, певно, відома річ, немає сумніву…


* Складіть і розіграйте діалог, що міг би відбутися у шкільному коридорі між семикласницею та першокласником, який «загубився» під час перерви і не може відшукати свій клас. Мета малюка – відшукати вчительку та однокласників. Мета семикласниці – заспокоїти схвильованого та зляканого хлопчика, розповісти, як знайти «своїх». У репліках уживайте звертання та вставні слова.

ДІЄСЛОВО


*Складіть і розіграйте діалог, що міг би відбутися між семикласниками-приятелями на стадіоні після футбольного матчу. Зміст розмови – обговорення гри. У репліках уживайте подані в рамці або самостійно дібрані дієслова-синоніми на позначення дій футболістів: голкіпера, захисника, воротаря.


Бігти, мчати, нестися, гнатися, чесати. Рухатися, переміщатися, ворушитися, пересуватися, повертатися, сунути, перелітати. Стрибати, скакати, брикати, вибрикувати, гопати. Налетіти, наскочити, нагрянути, налинути. Ловити, хапати, хватати. Штовхати, штурхати, штурляти, пхати, підпихати, стусати, турляти, тручати. Перемогти, побороти, подолати, подужати, виграти, розгромити, розмолотити, пересилити.


*Складіть і розіграйте діалог, що міг би відбутися між семикласницями-подружками після концерту улюбленого співака (співачки, гурту) дорогою додому. Зміст бесіди – обговорення репертуару та його виконання. У репліках уживайте дієслова на позначення виконуваних артистами дій.


Співати, виводити, заливатися, горланити, лебедіти, кургикати. Надірвати (про голос), зірвати, надсадити, підвередити. Танцювати, стрибати, кресати, вибивати, викаблучувати, садити, гопкати, чесати, шкварити, утинати. Говорити, казати, промовляти, балакати, прорікати, цідити, карбувати, скрипіти, сичати, шипіти.


*Складіть і розіграйте діалог, що міг би відбутися між класним керівником та матір’ю (або батьком) семикласника. Мета батька – дізнатися про успіхи сина. Мета вчителя – поінформувати про навчання й поведінку хлопця. У репліках уживайте дієслова на позначення навчальних дій.


Навчитися, підкуватися, наловчитися, натренуватися. Старатися, намагатися, розриватися, потіти, пихтіти. Лінуватися, ледарювати, байдикувати. Слухатися, підкорятися, змирятися, шануватися. Уникати, ухилятися, обходити, сторонитися, відвертатися, цуратися.


БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛОВА


*Складіть і розіграйте діалог між стареньким дідусем, та онуком-семикласником, що прийшов навідати його у неділю. Хлопчик приніс ліки, нові окуляри, запас харчів на тиждень, улюблений дідом журнал. Мета хлопчика – дізнатися про стан здоров’я діда, з’ясувати, якої допомоги він потребує. Мета дідуся – запросити родину сина у гості на наступний вихідний. У репліках діалогу вживайте безособові дієслова.


Мені полегшало. Мене лихоманило, трясло, тіпало, трусило. Мені стало… Мені бракувало.. Мене непокоїло… Не спалося, не лежалося, не сиділося, не пилося й не їлося.


*Складіть і розіграйте діалог між семикласницею та її п’ятирічною сестричкою, які самі залишилися ночувати в домі. Малій приснився страшний сон. Мета старшої сестри – заспокоїти дитину, пояснити, що причина сновидінь у тому, що мала дивилася телефільми для дорослих. У репліках уживайте безособові дієслова.


Мені привиділося (здалося, приснилося, примарилося) Мною тіпало (трусило) Усередині похололо. У голові шуміло. Звело судомою. Від страху заціпило. Запаморочилося в голові.


ДІЄПРИКМЕТНИК


*Складіть і розіграйте діалог, що міг би відбутися між двома семикласниками-членами шкільного історичного гуртка після першого засідання, яке провів новий керівник – студент університету. У репліках використайте подані в рамці словосполучення.Надзвичайно освічений, залюблений у науку, захоплений історією Запорозької січі, зачарований мужністю козацтва, вельми начитаний, обізнаний з документами, передплачувані ним журнали, захоплююча розповідь, надихаючий приклад.* Складіть і розіграйте діалог між двома подругами-семикласницями, одна з яких довго перебувала в лікарні, а друга пропонує їй допомогу в навчанні. У репліках використайте подані в рамці словосполучення.Змушена була пропустити, налаштована на серйозну роботу, надолужити прогаяний час, вивчити пропущений матеріал, принесені підручники, нерозв’язані задачі, ненаписані твори, запропонована (надана) допомога, зростаючий темп, вражаюча наполегливість (працездатність), несказанна вдячність.* Складіть і розіграйте діалог між двома однокласниками, які обговорюють прихід до їхнього класу «новачка». У репліках використайте подані в рамці словосполучення.Гарний, як намальований (мальований красень), викапаний Бред Пітт, говорить як по писаному, язик гарно підвішений.

Став як укопаний, як у воду опущений (як з хреста знятий, мов кип’ятком ошпарений), кручений, як дзиґа, як заведена машина.

Насиджене місце, огорнути (оповитий) таємницею, наставлений на розум, підготовлений грунт, спійманий на слові, поповнені лави (шеренги).ПРИСЛІВНИК


*Складіть і розіграйте діалог між двома драмгуртківцями, які діляться враженнями після свого виступу на шкільній сцені та обговорення виступу глядачами. Використайте подані в рамці вислови.


Розпочали вчасно; слухали якнайуважніше; роздивлялися щонайпильніше, сиділи тихо й непорушно; тривали довше, ніж розраховували; обговорювали зацікавлено; аплодували найбільш гаряче; обговорювали менш охоче; відгукувалися занадто схвально.*Складіть і розіграйте діалог між подругами, які листуються зі своїми ровесниками, що мешкають за кордоном. Дівчата обговорюють корисність такого листування.


Спілкуватися найцікавіше, одержувати якнайчастіше; повідомляти більш регулярно; обговорювати щонайпалкіше, цікавитися якнайщиріше, домовитися більш конкретно.ВИГУК


*Складіть і розіграйте діалог між однокласниками, один з яких захоплюється інформатикою. Мета його спілкування – висловити захоплення від роботи з комп’ютером і спонукати товариша опанувати комп’ютерну грамоту. Мета другого – з’ясувати, наскільки корисне й цікаве навчання інформатики. У репліках діалогу використайте деякі з поданих у рамці слів і словосполучень, а також якнайбільше вигуків.


Комп’ютерна грамотність, монітор, дисплей, системний блок, клавіатура, маніпулятор «миша», дискета, компакт-диск, захисний екран, інсталяція (встановлення програми), база даних, принтер, картридж.
* Складіть і розіграйте діалог між однокласниками, що колекціонують комп’ютерні ігри. Мета спілкування кожного – ознайомитися з колекцією співрозмовника та домовитися про обмін іграми. У репліках використайте деякі з поданих у рамці слів та якнайбільше вигуків.


Інтернет, сайт, електронна пошта, SMS (служба коротких повідомлень), контекстне меню, мегабайт, поштова адреса…


* Від імені семикласника складіть монологічну розповідь про його улюблене заняття. Використайте деякі з поданих в одній із рамок слів і словосполучень, а також якнайбільше вигуків.


1.Шахова партія, турнірна таблиця, спортивний розряд, майстер спорту, гросмейстер, шахова комбінація, шахова задача, цейтнот, шах, мат, сеанс одночасної гри, шаховий комп’ютер.

*

2.Клясер (альбом для колекції поштових марок), пінцет, перфорація, штемпель, тематична добірка, ювілейна марка, раритет (цінна рідкісна річ), підробка, журнал «Філателіст», магазин «Філателія», дизайн (художнє оформлення), колорит.


ДІАЛОГИ ДИСКУСІЙНОГО ХАРАКТЕРУ


*Складіть і розіграйте діалог між семикласником і його дідусем. Дідусь намагається переконати онука, що ніщо в світі не може зрівнятись із безпосереднім спілкуванням з книжкою. Юнак чемно наполягає на тому, що друковану продукцію невдовзі має повністю витіснити Інтернет. У репліках використайте подані в рамці вислови.


На мою думку, як мені здається, виправте, якщо я помиляюся; не буде зайвим нагадати, вибачте мою наполегливість, дозвольте з вами не погодитись.


Яка ваша особиста думка з приводу порушеної проблеми? Сформулюйте її у вигляді монологу-роздуму. Висловте свої думки однокласникам.


*Складіть і розіграйте діалог між семикласницею та її літньою сусідкою про те, що вулиці, на якій вони мешкають, повернено історичну назву. Сусідка висловлює незгоду з такою зміною. Дівчинка наполягає на доречності і навіть необхідності зміни назви. У репліках уживайте подані в рамці вислови.


Вибачте, перепрошую, шануючи ваш досвід, з усією повагою, дозвольте не погодитись, дозвольте висловити своє ставлення.Яка ваша особиста думка з приводу перейменування вулиць? Сформулюйте її у вигляді монологу-роздуму й запишіть.


СКЛАДАННЯ І РОЗІГРУВАННЯ ДІАЛОГІВ, ПОВ’ЯЗАНИХ

ЗІ ЗМІСТОМ ПРОЧИТАНОГО ТЕКСТУ


* Прочитайте. Визначте тему й головну думку тексту.


«Енергію атома дослідити й визначити можна, бо він матеріальний. Слово ж – субстанція духовна, і можна лише здогадуватись, який енергетичний вплив мають на людину сказані чи написані слова або створені завдяки їм художні образи».

Це слова українського поета Анатолія Кичинського. Певно, з ними погодиться кожен, хто відчував на собі вплив слова, і тим паче кожний, хто намагався вплинути на людей власним, байдуже усним чи писемним, словом.

Хіба не робить нас слово щасливими або нещасними, веселими або сумними? Хіба не виростають у нас крила після справедливої похвали, не охоплює досада й сум після догани?

А ось слова прозаїка Володимира Корнійчука:

«Слово для мене – святе. І коли працюю над словом, то відчуваю його не лише на смак, дотик, а й тембр. Тоді воно звучить у мені мелодією божественною, слугує тим робочим матеріалом, яким для скульптора є гіпс, живописця – акварель, скрипкового майстра – деревина, щоби витворити з нього одне-єдине незрадливе слово».

Проте Слово – не лише засіб спілкування й пізнання. Слово згуртовує людей у народ, у націю, у державу.

«Ми не полки супроти людолова – ми проти нього подвигаєм Слово», - сказав поет-мудрець Борис Олійник. А ще він сказав так: «…тільки Слово береже в основі безсмертя української душі».

Тож шануймося й шануймо рідне Слово!

З газети.


  • Лексичне значення виділеного слова з’ясуйте за тлумачним словничком.

  • Визначте в реченнях тексту кілька сполучників сурядності та сполучників підрядності.


*Складіть і розіграйте діалог між семикласником та його меншим братом, який цікавиться, що означає слово духовність. Старший брат, використавши тлумачний словничок з підручника, витлумачує лексичне значення цього слова й пояснює, у чому саме виявляється духовність або бездуховність людини і яку роль у плеканні духовності грає слово. Використайте інформацію з першого параграфа підручника (вступу). Обсяг діалогу – 4-5 реплік.


*Складіть і розіграйте діалог (телефонна розмова) між старенькою бабусею та онучкою-семикласницею. Бабуся просить дівчинку телефонувати їй щовечора й розповідати, як минув день. Старенька пояснює, що найцінніше для неї – спілкування з рідними людьми, саме воно надає їй сил і робить щасливою. Використайте в діалозі інформацію з прочитаного тексту. Обсяг діалогу – 5-6 реплік.


*Уявіть, що до вашого класу приїхала знімальна група популярного телеканалу, яка готує передачу про ставлення школярів до рідної мови. Дайте журналістові колективне інтерв’ю. Використайте інформацію з прочитаного тексту.

З підручника «Рідна мова» для 7 класу / О.П.Глазова, Ю.Б.Кузнецов.

– К.: Зодіак-ЕКО, 2007.Схожі:

Ситуативні вправи для учнів 7 класу iconПрограма для учнів 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів
Програма розрахована на вивчення інформатики 9 класі основної школи в обсязі 1 година на тиждень. Автори виходили з припущення, що...
Ситуативні вправи для учнів 7 класу iconУкраїнська квітка для Дюймовочки проект з природознавства, міжпредметний, для учнів третього класу

Ситуативні вправи для учнів 7 класу iconРозподіл підручників для учнів 1-го класу між знз (2012р)

Ситуативні вправи для учнів 7 класу iconСленгомані я п’єса-проект для учнів 8 класу в трьох діях

Ситуативні вправи для учнів 7 класу iconТестові завдання для учнів 8 класу з теми «Культура мовлення»

Ситуативні вправи для учнів 7 класу icon«Лінійні рівняння»
Завдання для самостійного розв’язування для учнів, які мають бажання втупити до 8 класу до Житомирського міського ліцею при ждту....
Ситуативні вправи для учнів 7 класу iconХарактеристика 7-в класу
Загальний рівень навченості вище середнього. В класі четверо учнів навчаються відмінно, вісім учнів мають достатній рівень знань,...
Ситуативні вправи для учнів 7 класу iconПлан навчального проекту
Проект із зарубіжної літератури для учнів 5 класу за книгою Дж. К. Ролінг „Гаррі Поттер і філософський камінь”
Ситуативні вправи для учнів 7 класу iconБілети зі всесвітньої історії для учнів 9 класу білет №1
Реформація: передумови, початок та поширення реформаційних ідей в Європі. Жан Кальвін
Ситуативні вправи для учнів 7 класу iconІнтерактивні вправи на уроках інформатики Вправа „правила
Необхідною умовою вправи є послідовне подання правил з їхніми роз'ясненнями та їх позитивне спрямування
Ситуативні вправи для учнів 7 класу iconМотивація Бібліографічний анотований покажчик Укладач Світлична А. В. Донецьк-2007 Активізація знань учнів на уроках образотворчого мистецтва
Любарська Л., Вовк Л. Орієнтовний запитальник: для актуалізації опорних знань учнів 1 класу з образотворчого мистецтва, визначення...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©sm.znaimo.com.ua 2000-2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи

Разработка сайта — Веб студия Адаманов